Škoda Kodiaq Ambition FL
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 86 643 km Service Book |
||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 04.01.2027a/100 000km | ||||||
| VIN | TMBJB7NS9N8020922 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Other
- Trailer hitch: electric, detachable
- Cargo securing hooks
- Front and rear mud flaps
- Ilma mudelitähistuseta tagaluugil
- Elektrilise lukustussüsteemiga haagisekonks
- Parkimisandurid ees ja taga
- Adaptiivne vedrustus (Adaptive Chassis Control) koos sõidurežiimi valikuga Driving Mode Selection ja Off-Road režiimiga
- Adaptiivne kiirushoidik koos kiirusepiirangu seadmise võimalusega
- Maatriks-funktsionaalsusega LED-esilaternad (valgusvihu jaotust, kaugust ja suunda reguleeritakse automaatselt) koos laternapesuritega
- Adapt. sõidureas püsimise abisüsteem (Lane Assist), reavahetuse abisüsteem (Side Assist) ja hädaolukorra abisüsteem (Emergency Assist)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 158 g/km |
| Maximum speed: | 204 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4747 mm |
| Width: | 1882 mm |
| Height: | 1671 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1659 kg |
| Technical max. mass: | 2270 kg |
| Load bearing capacity: | 611 kg |
| Weight of road train: | 4070 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Matrix LED, ACC, Konks, Garantii
NR.39Ostetud ja hooldatud margiesinduses
1 Omanik
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 285 €
Registration fee: 1099 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.