Citroën C4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2024 | ||||||
| Mileage | 1 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 74 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR7BAHNE2RE039856 | ||||||
| Vehicle inspection | 25.07.2028 | ||||||
Equipment
- Contact Sakari Sahlberg for more information about the car, tel. 0406701244
- Service history
- Viimeisin huolto: 3/26, 1tkm
- Two sets of tires
- ESP stability control system and hill start assist
- Automatic air conditioning
- Cruise control
- Rear parking sensor
- Citroën Advanced Comfort suspension
- Driver's seat height and lumbar support adjustment, front passenger seat height adjustment
- Rain and light sensor
- Electrically adjustable front and rear side windows
- Front airbags
- Front side airbags
- Curtain airbags in the front and rear
- Electric parking brake
- Leather-type steering wheel cover
- Front seatbelt force limiters
- Telematics unit with emergency call system
- 5.5'' TFT color instrument cluster
- 6 speakers
- 10'' touchscreen, Bluetooth, Radio, and Mirror Screen
- Fabric upholstery Meanwhile
- LED daytime running lights
- Front fog lights
- Glossy black exterior mirror housings
- Body-colored front and rear bumpers with matte black lower sections
- Front seatbelt sensor and pre-tensioners
- Glossy black door handles
- Pack Color Black: glossy black front bumper and side trim decorations
- Pack Safety
- USB-C Data in front and USB-A charging port in front and rear
- Tire pressure sensor
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Remote central locking with one remote control key
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 124 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 11.3 s |
| Maximum speed: | 184 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4355 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1284 kg |
| Technical max. mass: | 1690 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 640 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysSeller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia Stonic
2025, 22 000 km
18 900 €
225 €/month
Citroën Berlingo
2023, 43 000 km
18 900 €
204 €/month
Hyundai Tucson
2022, 70 986 km
18 900 €
204 €/month
Hyundai i30
2024, 45 000 km
18 900 €
218 €/month
Hyundai i20
2025, 10 000 km
19 850 €
223 €/month
Ford Transit Courier
2025, 18 692 km
19 900 €
223 €/month