Škoda Kodiaq Ambition 4x4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 136 764 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBLJ7NS2M8514548 | ||||||
| Reg. nr. | 748MVT | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: detachable
- Cargo cover
- LED lähi ja kaugtuled
- Keyless võtmevaba sisenemine ja käivitus
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
| Maximum speed: | 197 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4697 mm |
| Width: | 1882 mm |
| Height: | 1681 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1817 kg |
| Technical max. mass: | 2380 kg |
| Load bearing capacity: | 563 kg |
| Max braked trailer weight: | 2300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
LED, Keyless, Reg.tasu hinnas
Sõiduk SKODA KODIAQ (TMBLJ7NS2M8514548) on osalenud kindlustusjuhtumis.- Ostame tagasi Teie olemasoleva sõiduki
- Sõiduk on varustatud ohutuks ja mugavaks sõiduks vajalikuga – ohutuspakett, parkimiskell)
- Auto aastamaks 315 .- hinnas
- Auto registreerimistasu 1155.- hinnas
Motor vehicle tax
Annual tax: 315 €
Registration fee: 1012 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
|
Ain Rätsep
Used Commercial Vehicle Sales and Purchasing Specialist
+37253337*** Show
|
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Kodiaq
2021, 222 500 km
21 790 €
259 €/month
Škoda Kodiaq
2022, 183 459 km
21 900 €
246 €/month
Škoda Kodiaq
2021, 148 551 km
22 900 €
247 €/month
Škoda Kodiaq
2020, 195 000 km
23 900 €
283 €/month
Škoda Kodiaq
2019, 152 000 km
24 300 €
286 €/month
Škoda Kodiaq
2021, 125 378 km
24 900 €
269 €/month