Audi A4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2017 · Germany | ||||||
| Mileage | 166 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW DEUA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZF4XHA092748 | ||||||
| Reg. nr. | 828TNY | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- CD player: speaker box
Lights
- Daytime running lights: led
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 4.9 l/100 km |
| Highway: | 3.7 l/100 km |
| Average: | 4.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 106 g/km |
| Maximum speed: | 213 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4726 mm |
| Width: | 1842 mm |
| Height: | 1393 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1600 kg |
| Technical max. mass: | 2145 kg |
| Load bearing capacity: | 545 kg |
| Max braked trailer weight: | 1700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2828 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avant
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 111 €
Registration fee: 407 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.