Volvo EX30 Ultra
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2024 · Germany | ||||||
| Mileage | 14 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 75 kW TZ220XSA02 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | YV12ZEL99RS081145 | ||||||
| Reg. nr. | 444LFL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Safe Exit Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Brakes
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Panoramic roof
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start
- Remote start: from the app
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): cabin, app-controlled
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: three-way, with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front
- Dashboard
- Center console
- Headliner: dark, textile
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system: over-the-air updateable
- WIFI
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers: 7 tk
- Subwoofer: 2tk
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Charging cable
- Heat pump
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 75 kW |
| Electric driving range: | 350 km |
| Electricity consumption: | 22 kWh/100 km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 5.3 s |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4233 mm |
| Width: | 1838 mm |
| Height: | 1550 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1862 kg |
| Technical max. mass: | 2240 kg |
| Load bearing capacity: | 378 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kõrgeim varustusaste!
Parima varustusastmega EX30 Ultra mist interjööriga. Garantii kuni juuli 2026, soovi korral saab lisagarantii osta Info-Autost. Aku garantii 8a/160 000km.Registreerimisnumber ei tule autoga kaasa.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.