Peugeot 508 GT-Line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2024 · Latvia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 100 000 km | ||||||
| VIN | VR3FBYHZ1RY569068 | ||||||
| Reg. nr. | 118LRW | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: 2
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| CO₂ emission: | 132 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4750 mm |
| Width: | 1860 mm |
| Height: | 1410 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1557 kg |
| Technical max. mass: | 2030 kg |
| Load bearing capacity: | 473 kg |
| Weight of road train: | 3500 kg |
| Max braked trailer weight: | 1470 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2800 mm |
| Number of axles: | 2 |
Video
Additional information
Reg tasu on makstud
- Hooldatud vaid margiesinduses- Rikkalik GT-Line varustus
- LED (päevatuled, tagatuled, lähituled, kaugtuled, pidurituled)
- Kaugtulede ümberlülitamise assistent
- Navigatsiooniseade
- Apple CarPlay, Android Auto
- Püsikiiruse hoidja (eessõitjaga distantsi hoidev)
- Parkimisandurid (ees, taga)
- Parkimiskaamera (360)
- Pakiruumi avamine elektriliselt (puldist)
- Võtmeta avamine - Võtmeta käivitus
- Digitaalne näidikutepaneel
- PINDMISED KRIIMUD TAGA STANGEL (pilt)
Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 107 €
Registration fee: 842 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 508
2024, 24 669 km
24 800 €
267 €/month
Peugeot 508
2024, 28 840 km
24 800 €
267 €/month
Peugeot 508
2024, 29 087 km
24 900 €
268 €/month
Peugeot 508
2023, 52 522 km
25 990 €
280 €/month
Peugeot 508
2023, 57 074 km
26 890 €
290 €/month
Volkswagen Passat
2022, 135 074 km
22 500 €
242 €/month