Ford Galaxy Titanium
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2017 · Sweden | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW T7CL | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0KXXWPCKHU37754 | ||||||
| Reg. nr. | 946DBV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet: 2 tk
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: three-way, with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Reading lights: selectable color
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led, dynamic
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- 2 võtit
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
| Maximum speed: | 192 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4848 mm |
| Width: | 1916 mm |
| Height: | 1692 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1900 kg |
| Technical max. mass: | 2600 kg |
| Load bearing capacity: | 700 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 306 €
Registration fee: 795 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Ford Galaxy
2015, 225 000 km
9800 €
110 €/month
Ford Galaxy
2017, 250 000 km
9999 €
118 €/month
Ford Galaxy
2017, 195 000 km
12 900 €
152 €/month
Ford Galaxy
2016, 279 000 km
13 500 €
159 €/month
Ford Galaxy
2019, 203 100 km
18 999 €
225 €/month
BMW 218 Gran Tourer
2015, 262 400 km
9199 €
109 €/month