BMW 318
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2010 · Germany | ||||||
| Mileage | 313 500 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 105 kW N47D20C | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAUX11070A688197 | ||||||
| Reg. nr. | 462SYT | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 105 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 150 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4527 mm |
| Width: | 1817 mm |
| Height: | 1418 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1595 kg |
| Technical max. mass: | 2060 kg |
| Load bearing capacity: | 465 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 745 kg |
| Wheelbase: | 2760 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eestis sõitnud kaks aastat,Saksast toodud,
Paljud kuluosad vahetatud,
Viisakas välimus,
Roostet pole,
Tuled, klaasid, stanged terved,
Korralikud rehvid,
Mootor hea häälega ja ökonoomne,
Kehtiv ülevaatus ja kindlustus,
Võimalus ümber registreerida E-Teeninduses,
Kliimaautomaatik töökorras,
TEL.58341205 EST RUS
Kojutoomisvõimalus,
Vahetusvõimalused
Registreemistasu 55 eur.
Motor vehicle tax
Annual tax: 73 €
Registration fee: 328 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.