Peugeot 208 GT
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 62 600 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 100 kW ZK01 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | Kuni 01.2027 | ||||||
| VIN | VR3UHZKXZMT122308 | ||||||
| Reg. nr. | 788SCL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 6 tk, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: with roller blind
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater): cabin, app-controlled
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard: contrast stitching
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Trip computer
- Charging cable
- On-board charger: 11 kw
- Heat pump
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 100 kW |
| Electric driving range: | 300 km |
| Electricity consumption: | 16 kWh/100 km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9 s |
| Maximum speed: | 150 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4055 mm |
| Width: | 1745 mm |
| Height: | 1435 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1575 kg |
| Technical max. mass: | 1910 kg |
| Load bearing capacity: | 335 kg |
| Wheelbase: | 2540 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Garantii 01.2027, reg tasu hinnas
Ostetud uuena EestistAkugarantii kuni 01.2030 või 160 000km
Aku 50kWh. Reaalne sõiduulatus akutäiega 250-280km suvel, 180-200km talvel.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.