MINI Cooper Countryman FMX
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 47 046 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 100 kW B38A15A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WMWYW510603L72662 | ||||||
| Reg. nr. | 610WSJ | ||||||
| Vehicle inspection | 29.02.2028 | ||||||
Equipment
Comfort
- Electrically heated windshield
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped, sport steering wheel
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights: selectable color
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: textile
- Cup holders: front
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: dark, textile
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay: wireless
- Navigation system
- WIFI
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Stereo: usb port
- Amplifier
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| City fuel cons.: | 7.1 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 168 g/km |
| Maximum speed: | 197 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4299 mm |
| Width: | 1822 mm |
| Height: | 1557 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1641 kg |
| Technical max. mass: | 2065 kg |
| Load bearing capacity: | 424 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 223 €
Registration fee: 816 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.