Volkswagen Golf
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 177 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 85 kW DTR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZCD5PW512988 | ||||||
| Reg. nr. | 903HSW | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: heated
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
Multimedia
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Other
- Trailer hitch
- Front and rear mud flaps
- Eestist ostetud, üks omani, kõik hooldused tehtud korrapäraselt. Tehtud suur hoodlus, vahetatud mootoririhm jne.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 4.9 l/100 km |
| Highway: | 3.3 l/100 km |
| Average: | 3.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 120 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4635 mm |
| Width: | 1789 mm |
| Height: | 1469 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1530 kg |
| Technical max. mass: | 2010 kg |
| Load bearing capacity: | 480 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
| Wheelbase: | 2669 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 63 €
Registration fee: 563 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Golf
2022, 195 479 km
16 469 €
184 €/month
Volkswagen Golf
2022, 147 900 km
16 899 €
181 €/month
Volkswagen Golf
2023, 177 129 km
16 900 €
188 €/month
Volkswagen Golf
2022, 207 648 km
17 853 €
199 €/month
Volkswagen Golf
2023, 132 181 km
19 083 €
204 €/month
Volkswagen Golf
2022, 105 758 km
19 544 €
209 €/month