Toyota Corolla
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 147 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 85 kW 8NR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1ZA3BEX0E001470 | ||||||
| Reg. nr. | 561DMB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2027 | ||||||
Seller: reimo
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Brakes
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Foldable rear seat backrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 155 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4650 mm |
| Width: | 1790 mm |
| Height: | 1435 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1499 kg |
| Technical max. mass: | 1870 kg |
| Load bearing capacity: | 371 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 148 €
Registration fee: 597 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Corolla
2020, 167 545 km
11 799 €
132 €/month
Toyota Corolla
2019, 52 388 km
12 900 €
148 €/month
Toyota Corolla
2020, 166 943 km
13 490 €
150 €/month
Toyota Corolla
2021, 133 641 km
15 100 €
173 €/month
Toyota Corolla
2021, 139 716 km
15 100 €
173 €/month
Toyota Corolla
2020
15 500 €
182 €/month