Volvo V70
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2007 · Belgium | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 120 kW D5244T5 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1BW694181014109 | ||||||
| Reg. nr. | 100AKM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Seller: Siim
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2400 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 8.6 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 172 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4823 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1547 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1704 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Load bearing capacity: | 596 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2816 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Regnr kaasa ei tule.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 93 €
Registration fee: 389 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.