Kia Sportage
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2018 | ||||||
| Mileage | 191 061 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 136 kW D4HA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YPK813DJL526833 | ||||||
| Reg. nr. | 659BXV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Adjustable suspension
- USB: 2 tk
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Sport seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, side-mounted
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped, contrast stitching
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- WIFI
- Hands-free system
- Car phone
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Engine underguard
- Side steps
- Rear spoiler
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 136 kW |
| City fuel cons.: | 7.9 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 6.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 166 g/km |
| Maximum speed: | 201 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4480 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1635 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1847 kg |
| Technical max. mass: | 2250 kg |
| Load bearing capacity: | 403 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Без ДТП. Второй владелец. Обслужен.
Motor vehicle tax
Annual tax: 333 €
Registration fee: 1067 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Land Rover Discovery Sport
2019, 202 000 km
11 999 €
142 €/month
Škoda Octavia
2017, 177 008 km
12 200 €
144 €/month
SEAT Leon
2018, 204 200 km
12 500 €
147 €/month
Nissan X-Trail
2017, 197 579 km
12 590 €
149 €/month
Mitsubishi Outlander
2016, 221 200 km
12 790 €
151 €/month
Škoda Superb
2020, 249 442 km
12 900 €
144 €/month