Volkswagen Golf
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2013 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 77 kW CJZA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZAUZDW022687 | ||||||
| Reg. nr. | 611TKD | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Electronic Parking Brake
- Mountain brake
Comfort
- Cooled glovebox: front
- Climate control
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front
Lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 114 g/km |
| Maximum speed: | 192 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4255 mm |
| Width: | 1790 mm |
| Height: | 1437 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1235 kg |
| Technical max. mass: | 1730 kg |
| Load bearing capacity: | 495 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 610 kg |
| Wheelbase: | 2620 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Volkswagen Golf 1.2 77kW
(Kiirhind)Sõidukil esineb iluvigu ja vajab natuke hooldust
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 72 €
Registration fee: 261 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.