Citroën C3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2017 | ||||||
| Mileage | 37 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 81 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7SXHNZTHT730640 | ||||||
| Vehicle inspection | 21.12.2026 | ||||||
Equipment
- Air conditioning
- Cruise control
- Parking sensor or camera
- Service history
- 2x keys
- Service book
- Complete service book from authorized dealer
- Two sets of tires
- USB connector
- Bluetooth
- Engine block heater and interior socket + heater
- Low mileage
- Finnish car
- Rear parking sensor
- ESP stability management system
- Cruise control and speed limiter
- Black roof
- More information about this car, contact Nico Somppi at 050 520 1266
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 110 g/km |
| Maximum speed: | 188 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 3996 mm |
| Width: | 1749 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1165 kg |
| Technical max. mass: | 1640 kg |
| Max braked trailer weight: | 450 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 82 €
Registration fee: 381 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.