Škoda Kodiaq ELEGANCE 4X4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 189 188 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 132 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBLD9NS7J8031412 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Trailer hitch: electric
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trailer stability assist
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- Elektrilise lukustussüsteemiga haagisekonks
- Nahaga viimistletud uksepaneel
- Turvasüsteem eesistujatele (Crew Protect Assist), koos tagumiste külgturvapatjadega
- Parkimisandurid ees ja taga, akustilise hoiatussignaaliga
- Sõidurežiimi valikuvõimalus (Driving Mode Selection)
- Soojendusega esiklaas
- Soojendusega nahkrool raadio ja telefoni juhtimisega
- Adaptiivne kiirushoidik koos kiirusepiirangu seadmise võimalusega
- Sõidureas püsimise abisüsteem koos pimenurga abisüsteemiga
- Tagurduskaamera
- Audiosüsteem Canton, koguvõimsus 575W
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 9.1 l/100 km |
| Highway: | 6.4 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 170 g/km |
| Maximum speed: | 207 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4697 mm |
| Width: | 1882 mm |
| Height: | 1655 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1807 kg |
| Technical max. mass: | 2295 kg |
| Load bearing capacity: | 488 kg |
| Weight of road train: | 4495 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
SÕIDUK ON UUENA OSTETUD EESTIST.Sõiduk SKODA KODIAQ (173BVL) on osalenud kindlustusjuhtumites.
Motor vehicle tax
Annual tax: 328 €
Registration fee: 1170 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Kodiaq
2018, 137 350 km
18 900 €
202 €/month
Škoda Kodiaq
2018, 133 005 km
21 799 €
249 €/month
Volkswagen Tiguan
2017, 118 357 km
15 890 €
182 €/month
Volkswagen Golf
2015, 188 000 km
16 000 €
178 €/month
Volkswagen Passat Variant
2015, 155 000 km
16 000 €
188 €/month
Kia Sportage
2016, 157 578 km
16 299 €
192 €/month