Škoda Superb L&K
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 49 620 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 01.08.2029 | ||||||
| VIN | TMBJW8NZ2RC023848 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Adjustable suspension
- Noise-reducing glass
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): cabin
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: 2
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Ventilated seats
- Seat heaters: 4
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 9 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4902 mm |
| Width: | 1849 mm |
| Height: | 1496 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1933 kg |
| Technical max. mass: | 2350 kg |
| Load bearing capacity: | 417 kg |
| Weight of road train: | 4150 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2837 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk SKODA SUPERB (963SYT) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumisMotor vehicle tax
Annual tax: 110 €
Registration fee: 611 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.