BMW X3 xDrive20d M-Sportpakett
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 100 727 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WBA15BZ04PN194286 | ||||||
| Reg. nr. | 026RPF | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Rear window defroster
Interior
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: harman/kardon w
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Registreeritud uuena Eestis
- Informatsiooni liikluskahjude osas palun kontrollida lkf.ee ennem ostmist või küsida müüjalt.
- kergmetallveljed (20)
- turvapatjade arv (8)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| CO₂ emission: | 155 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4708 mm |
| Width: | 1891 mm |
| Height: | 1676 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1991 kg |
| Technical max. mass: | 2500 kg |
| Load bearing capacity: | 509 kg |
| Weight of road train: | 4900 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2864 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 367 €
Registration fee: 1699 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
BMW X3
2022, 128 487 km
37 900 €
406 €/month
BMW X3
2023, 73 820 km
47 428 €
508 €/month
BMW 430
2021, 109 185 km
37 995 €
407 €/month
Land Rover Range Rover Velar
2021, 145 000 km
38 000 €
433 €/month
BMW 320
2024, 103 600 km
38 500 €
412 €/month
Volvo V90 Cross Country
2022, 54 800 km
38 990 €
417 €/month