BMW i7 xDrive60 M Sportpakett
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2022 · Germany | ||||||
| Mileage | 38 500 km | ||||||
| Body type | Sedan, Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 135 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBY51EJ000CL84244 | ||||||
| Reg. nr. | 095FBT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: depth, electric, with memory
- Steering wheel: heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front, rear
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Ventilated seats: front, rear
- Seat heaters: front, rear
- Power windows
- Door window sunshades: electric
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster: brown
Multimedia
- Display: front, in headrests, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- WIFI
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- +4x ventileeritavad istmed
- +Nelikroolimine
- +BMW "neerud" 'Iconic Glow'
- +BMW Individual nahkpolster 'Merino'
- +Bowers & Wilkins Surround helisüsteem
- +Soft-Close uste pehme sulgumine
- +Elektriline rulookardin tagaaknal ja tagumistel ustel
- +Panoraam katuseluuk Sky-Lounge
- +Kliimakomfort aknaklaasid
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 135 kW |
| Maximum speed: | 240 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5391 mm |
| Width: | 1950 mm |
| Height: | 1544 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2838 kg |
| Technical max. mass: | 3250 kg |
| Load bearing capacity: | 412 kg |
| Weight of road train: | 5250 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3215 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
- Sõidukile on teostatud müügieelne ettevalmistus- Lisainfo saamiseks pöörduge meie konsultandi poole.
- Akugarantii kehtib kuni 04.11.2030 / 160 000km
- Registreerimistasu sisaldub hinnas.
- Sõidukit saab näha Pirni 1, Tallinn. Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 390 €
Registration fee: 1255 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.