Mercedes-Benz GLC 250 4Matic Coupe AMG
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 121 900 km Service Book |
||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 155 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WDC2533461F665786 | ||||||
| Reg. nr. | 226DCG | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Speakers
- CD player
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Full body kit
- Cargo cover
- LED+ILS esituled
- Autohold
- Ambient valgustuspakett
- El.ajamiga tagaluuk
- Blind spot assyst
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1991 cm³ |
| Power: | 155 kW |
| CO₂ emission: | 213 g/km |
| Maximum speed: | 222 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4749 mm |
| Width: | 1931 mm |
| Height: | 1630 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1810 kg |
| Technical max. mass: | 2430 kg |
| Load bearing capacity: | 620 kg |
| Weight of road train: | 4930 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2873 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Reg.tasu hinnas/LED+ILS/Pimenurk
- Sõiduk MERCEDES-BENZ GLC 250 4MATIC (226DCG) on osalenud kindlustusjuhtumis- Ostame tagasi Teie olemasoleva sõiduki.
- Müügihinnale lisandub loovutuspakett 199 €
Motor vehicle tax
Annual tax: 468 €
Registration fee: 1799 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia Stinger
2018, 99 000 km
27 900 €
298 €/month
Volkswagen Tiguan
2018, 110 000 km
28 000 €
319 €/month
Mercedes-Benz CLA 45 AMG Shooting Brake
2017, 86 245 km
28 700 €
327 €/month
Alfa Romeo Stelvio
2020, 72 038 km
28 900 €
309 €/month
Mercedes-Benz CLA
2019, 89 140 km
28 951 €
331 €/month
Mercedes-Benz 300
2019, 130 268 km
37 500 €
431 €/month