Volkswagen Passat Variant
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 248 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 132 kW CJSA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZGE075397 | ||||||
| Reg. nr. | 569BPK | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Seller: Kaido
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Noise-reducing glass: front
- Electrically heated windshield: infrared-reflective
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet: 2 tk
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- CD player
- DVD player: speaker box
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Sports suspension
- Auto on igati korralik ja hooldatud korrapäraselt.Ees volkari led lähi ja kugtuled.Autol just vahetatud uus soojendusega solar esiklaas.All sportlikm vedrustus.Mega ökönoomne maantel.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 7.1 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 130 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4767 mm |
| Width: | 1832 mm |
| Height: | 1462 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1571 kg |
| Technical max. mass: | 2090 kg |
| Load bearing capacity: | 519 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2786 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 132 €
Registration fee: 439 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Passat
2015, 389 km
7000 €
80 €/month
Volkswagen Passat
2016, 266 403 km
9990 €
118 €/month
Volkswagen Passat
2015, 314 876 km
10 372 €
116 €/month
Volkswagen Passat
2015, 312 000 km
10 500 €
124 €/month
Volkswagen Passat
2015, 184 000 km
10 900 €
129 €/month
Volkswagen Passat
2016, 201 432 km
10 999 €
130 €/month