Volkswagen Caddy Maxi
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2023 · Germany | ||||||
| Mileage | 135 123 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 75 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZSK3PX059790 | ||||||
| Vehicle inspection | 03.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
Multimedia
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Car phone
- Bluetooth
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 75 kW |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4853 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1818 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Wheelbase: | 2970 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa VW Caddy Maxi 2,0tdi, 2023a.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.