Ford S-Max
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2016 · France | ||||||
| Mileage | 309 796 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 132 kW T8CJ | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0JXXWPCJGT47312 | ||||||
| Reg. nr. | 786CCF | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Electrically heated windshield
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: light
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: detachable
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 6.4 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 206 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4796 mm |
| Width: | 1916 mm |
| Height: | 1632 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1809 kg |
| Technical max. mass: | 2615 kg |
| Load bearing capacity: | 806 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 316 €
Registration fee: 944 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.