Toyota C-HR
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2018 · Estonia | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 85 kW 8NR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | NMTKY3BXX0R038716 | ||||||
| Reg. nr. | 060BYB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 7.3 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4360 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Height: | 1565 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1490 kg |
| Technical max. mass: | 1865 kg |
| Load bearing capacity: | 375 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 720 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 159 €
Registration fee: 624 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.