Audi A8
|
|||||||
| Būklė | Naudota | ||||||
| Initial reg. | 01.2011 · Lietuva | ||||||
| Mileage | 235 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 durys, 5 sėdimos vietos | ||||||
| Kuras | Dyzelinas | ||||||
| Variklis | 4.1, 258 kW CDSB | ||||||
| Transmisija | Automatinė | ||||||
| Pavara | Visų varomųjų ratų pavara | ||||||
| VIN | WAUZZZ4H0BN011097 | ||||||
| Reg. nr. | 001WLG | ||||||
| Tehnoülevaatus | 31.07.2026 | ||||||
Seller: Skorus
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Dyzelinas |
| Cubic capacity: | 4.1 l |
| Cubic capacity: | 4134 cm³ |
| Power: | 258 kW |
| City fuel cons.: | 10.2 l/100 km |
| Highway: | 6.3 l/100 km |
| Average: | 7.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 195 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Spalva: | Juodas |
| Body type: | Sedan |
| Sėdimos vietos: | 5 vnt |
| Durys: | 4 vnt |
| Length: | 5137 mm |
| Width: | 1949 mm |
| Height: | 1448 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transporto priemonės tipas: | Lengvasis automobilis |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2070 kg |
| Technical max. mass: | 2660 kg |
| Load bearing capacity: | 590 kg |
| Max braked trailer weight: | 2300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2992 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
* Bang and Olufsen* Soft Close
* luuk
* alcantara lagi
* masaaž
* ventileeritavad istmed
* Distronic
Motor vehicle tax
Annual tax: 173 €
Registration fee: 703 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Audi A8
2010, 302 100 km
11 700 €
142 €/month
Volkswagen Touareg
2012, 281 000 km
12 900 €
157 €/month
Audi A6 Allroad
2013, 245 000 km
12 990 €
158 €/month
Mercedes-Benz GL 350
2010, 298 500 km
12 990 €
158 €/month
Audi A6
2012, 191 000 km
12 999 €
158 €/month
Audi Q7
2012, 266 723 km
13 000 €
158 €/month