Honda Civic
|
|||||||
| Stāvoklis | Lietots | ||||||
| Pirmā reģ. | 04.2013 · Vācija | ||||||
| Mileage | 166 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 durvis, 5 sēdvietas | ||||||
| Degviela | Benzīns | ||||||
| Dzinējs | 1.8, 104 kW R18Z4 | ||||||
| Transmisija | Automātiskā | ||||||
| Piedziņa | Priekšējā piedziņa | ||||||
| VIN | SHHFK2860CU018650 | ||||||
| Reg. nr. | 918BSR | ||||||
| Tehnoülevaatus | 30.04.2027 | ||||||
Seller: Ragne
Aprīkojums
Drošība un aizsardzība
- Stūres pastiprinātājs
- Drošības spilveni
- ISOFIX bērnu sēdeklīša stiprinājums: aiz
- Bērnu slēdzene
- ABS bremzes
- Vilces kontrole
- Imobilizators
- Bremzes
- Signalizācijas sistēma
- Bremzēšanas spēka monitors
Komforts
- Gaisa kondicionēšana
- Atpakaļskata spogulis
- Kruīza kontrole
- Parkošanās kamera: aiz
- Digitālais instrumentu panelis
- Stūre: daudzfunkcionāls
- Stūres rata pārnesumu pārslēgšanas mehānisms
- Nolokāma aizmugurējā sēdekļa atzveltne
- Priekšējais roku balsts
- Aizmugurējais roku balsts
- Elektriskie logu pacēlāji
- Āra temperatūras displejs
- Lietus sensors
- Centrālā atslēga
- Aizmugurējā loga apsilde
Salons
- Kāju paklājiņi: tekstils
- Krūzīšu turētāji
- Rokas bremzes svira
Multimēdija
- Skaļruņi
Lukturi
- Dienas gaitas lukturi
- Miglas lukturi
- Virzienrādītāji
- Aizmugurējie lukturi
- Automātiskās dienas gaitas gaismas
Riepas un diski
- Vasaras riepas
- Vieglmetāla diski
- Iekļautas ziemas riepas: riepas ar radzēm
Technical details
Mootor ja kütus
| Fuel: | Benzīns |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 104 kW |
| City fuel cons.: | 8.7 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 150 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Krāsa: | Balts |
| Body type: | Hatchback |
| Sēdvietas: | 5 gab |
| Durvis: | 5 gab |
| Length: | 4300 mm |
| Width: | 1770 mm |
| Height: | 1470 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Transportlīdzekļa tips: | Vieglā automašīna |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1381 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Load bearing capacity: | 409 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2595 mm |
| Number of axles: | 2 |
Papildu informācija
Honda Civic 1.8 104kW
Sõidukit on korrapäraselt hooldatud, viimane hooldus teostatud 05/2026.
Motor vehicle tax
Annual tax: 123 €
Registration fee: 410 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO autolaen
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.