Honda Civic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2013 · Germany | ||||||
| Mileage | 166 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 104 kW R18Z4 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SHHFK2860CU018650 | ||||||
| Reg. nr. | 918BSR | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Seller: Ragne
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Virtual cockpit
- Steering wheel: multifunctional
- Paddle shifters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Handbrake lever
Multimedia
- Speakers
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 104 kW |
| City fuel cons.: | 8.7 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 150 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4300 mm |
| Width: | 1770 mm |
| Height: | 1470 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1381 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Load bearing capacity: | 409 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2595 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Honda Civic 1.8 104kW
Sõidukit on korrapäraselt hooldatud, viimane hooldus teostatud 05/2026.
Motor vehicle tax
Annual tax: 123 €
Registration fee: 410 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.