Lexus IS 300
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2016 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 199 013 km | ||||||
| Trim level | 25th Edition | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.5, 133 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | JTHBH5D2505043874 | ||||||
| Reg. nr. | NHY255 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Electrically heated windshield
- Sunroof
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Interior
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- CD player: speaker box
Lights
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2494 cm³ |
| Power: | 133 kW |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4670 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1430 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1695 kg |
| Technical max. mass: | 2145 kg |
| Load bearing capacity: | 450 kg |
| Weight of road train: | 2895 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2800 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hooldatud ja garantiiga 2kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 130 €
Registration fee: 445 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.