Lexus IS 300
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 118 800 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.5, 133 kW 2AR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | JTHBH5D2805035378 | ||||||
| Reg. nr. | 242MJV | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front
- Integrated child seat
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Multimedia
- Display: front
- Trip computer
- Car phone
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Unelmautost ostetud, Eesti ajalooga, korraliselt hooldatud ja heas korras.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2494 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| City fuel cons.: | 4.6 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 4.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 103 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4665 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1430 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1765 kg |
| Technical max. mass: | 2145 kg |
| Load bearing capacity: | 380 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2800 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 91 €
Registration fee: 331 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.