Volkswagen Golf
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 116 888 km | ||||||
| Trim level | eTSI Life | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZCDZMW803212 | ||||||
| Reg. nr. | 010NTY | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2025 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster: black
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Roolisoojendus
- Adaptiivne püsikiirusehoidja
- Digitaalne näidikute display
- Istmesoojendused ees
- Salongi hubane öövalgustus
- Liiklusmärkide kuvamine
- Juhi väsimuse tuvastussüsteem
- Reahoidja
- Hädapidurdusabi
- Eco abisüsteem
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 5.8 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 127 g/km |
| Maximum speed: | 213 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4633 mm |
| Width: | 1789 mm |
| Height: | 1440 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1446 kg |
| Technical max. mass: | 1960 kg |
| Load bearing capacity: | 514 kg |
| Weight of road train: | 3360 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2669 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud tehniline kontroll.Bravoauto garantii 6 kuud või 10 000km.
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis.
Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega. Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 80 €
Registration fee: 479 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Golf
2021, 183 920 km
13 299 €
149 €/month
Volkswagen Golf
2021, 201 834 km
13 900 €
155 €/month
Volkswagen Golf
2021, 167 986 km
16 674 €
187 €/month
Volkswagen Golf
2021, 146 576 km
17 033 €
183 €/month
Volkswagen Golf
2021, 60 354 km
17 494 €
188 €/month
Volkswagen Golf
2021
15 500 €
181 €/month