Volvo V60
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2014 · Denmark | ||||||
| Mileage | 235 000 km | ||||||
| Body type | 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 133 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1FW73CDE1210427 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| CO₂ emission: | 112 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4635 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Height: | 1479 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1744 kg |
| Technical max. mass: | 2150 kg |
| Load bearing capacity: | 406 kg |
| Weight of road train: | 3950 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2776 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
R-Design. Summum varustus. Facelift mudel. 2*istmesooj. esiklaasi sooj. El. iste mäluga, nahksisu, parkimisandurid, digiarmatuur, püsikiirus, MF-nahkrool, el. aknad, peeglid sooj. kliima, konks, jne. Teostatud suur hoole 235t. (hammasrihma kompl. veepumbaga, mootoriõli, kütusefilter, õhu -ja õlifilter, ees -ja tagapidurikettad. -klotsid)Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www. lkf. ee antud sõiduk ei ole osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 100 €
Registration fee: 321 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.