BMW 318
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 101 000 km | ||||||
| Trim level | i | ||||||
| Body type | Sedan, Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 115 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA71DY09MFK58668 | ||||||
| Reg. nr. | 874XMS | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2024 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster: beige
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Cargo securing hooks
- Repair Inclusive - 5 years / 200,000 km
- Service Inclusive - 6 years / 120,000 km
- Roolisoojendus
- Võtmeta kasutamine (Comfort Access System)
- Aktiivne püsikiirusehoidja Stop&Go funktsiooniga
- Parkimisandurid ees ja taga
- Parkimiskaamera
- Hi-Fi helisüsteem
- Juhtmeta laadimise funktsiooniga Bluetooth käed-vabad süsteem
- Suur ekraan
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 115 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 223 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4709 mm |
| Width: | 1827 mm |
| Height: | 1435 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1568 kg |
| Technical max. mass: | 2050 kg |
| Load bearing capacity: | 482 kg |
| Weight of road train: | 3350 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2851 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud tehniline kontroll.Repair Inclusive garantii pakett on pikendatud kuni 5a / 200 000 km alates esmasest registreerimisest.
Service Inclusive garantii pakett on pikendatud kuni 6a / 120 000 km alates esmasest registreerimisest.
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis.
Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 143 €
Registration fee: 608 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.