Peugeot 3008
| Condition | Used |
| Initial reg. | 02.2021 · Estonia |
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.2, 96 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | 18.02.2026 |
| Vehicle inspection | 28.02.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 6.3 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 146 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4447 mm |
| Width: | 1841 mm |
| Height: | 1623 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1395 kg |
| Technical max. mass: | 1940 kg |
| Load bearing capacity: | 545 kg |
| Weight of road train: | 3340 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 690 kg |
| Wheelbase: | 2675 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Peugeot 3008
2020, 101 714 km
13 799 €
148 €/month
Peugeot 3008
2020, 34 761 km
20 990 €
241 €/month
Peugeot 5008
2020, 158 243 km
14 599 €
163 €/month
Peugeot 5008
2020, 133 919 km
15 999 €
172 €/month
Peugeot 5008
2020, 101 124 km
17 199 €
185 €/month
Peugeot 2008
2023, 43 000 km
18 000 €
203 €/month