Citroën C5 Aircross Shine PureTech
| Condition | Used |
| Initial reg. | 07.2022 · Estonia |
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.2, 96 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | 29.07.2027 |
| Vehicle inspection | 31.07.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| CO₂ emission: | 148 g/km |
| Maximum speed: | 188 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4500 mm |
| Width: | 1859 mm |
| Height: | 1695 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1543 kg |
| Technical max. mass: | 1980 kg |
| Load bearing capacity: | 437 kg |
| Weight of road train: | 3280 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 740 kg |
| Wheelbase: | 2730 mm |
| Number of axles: | 2 |