Jeep Grand Cherokee
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2015 · Germany | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 184 kW 63D | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1C4RJFBM2FC875210 | ||||||
| Reg. nr. | 699RNX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
- Hetkel all uued talverehvid. Kaasa saab ühe suve sõitnud velgedel suverehvid.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 184 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 198 g/km |
| Maximum speed: | 202 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4828 mm |
| Width: | 1943 mm |
| Height: | 1802 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2422 kg |
| Technical max. mass: | 2949 kg |
| Load bearing capacity: | 527 kg |
| Weight of road train: | 6449 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2915 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 464 €
Registration fee: 1534 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Jeep Grand Cherokee
2013, 247 400 km
12 790 €
156 €/month
Ford Ranger
2013, 286 683 km
12 276 €
149 €/month
Audi A6 Allroad
2014, 279 000 km
12 499 €
152 €/month
Mercedes-Benz GLA 220
2014, 168 000 km
12 500 €
152 €/month
Mercedes-Benz CLS 350
2013, 250 000 km
12 500 €
152 €/month
Audi A6 Allroad
2013, 346 800 km
12 500 €
152 €/month