Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 210 kW |
| City fuel cons.: | 6.3 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 190 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4939 mm |
| Width: | 1886 mm |
| Height: | 1411 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1900 kg |
| Technical max. mass: | 2475 kg |
| Load bearing capacity: | 575 kg |
| Weight of road train: | 4475 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2932 mm |
| Number of axles: | 2 |