Ford Tourneo Connect
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2015 · Germany | ||||||
| Mileage | 165 200 km | ||||||
| Body type | Van, Panelvan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0UXXWPGUEA24198 | ||||||
| Reg. nr. | 821TMC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2025 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Immobiliser
Comfort
- Electrically heated windshield
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Power windows
- Outside temperature display
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders: front
- Nahkpolster: gray
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Speakers
- CD player
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Wheel covers
- Winter tires
Other
- Passenger/cargo compartment partition net
- N1 Kategooria auto
- Auto hinnale lisandub esmaregistreerimise ja ettevalmistuspaketti hind
- Autol on olemas metallist vahevõrk mis võimaldab seda autot hoida N1 kategooriana
- Hammasrihm vahetatud läbisõidul 100 000km
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1596 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 10.9 l/100 km |
| Highway: | 6.3 l/100 km |
| Average: | 8 l/100 km |
| Maximum speed: | 176 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4818 mm |
| Width: | 1835 mm |
| Height: | 1840 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1608 kg |
| Technical max. mass: | 2320 kg |
| Load bearing capacity: | 712 kg |
| Weight of road train: | 2920 kg |
| Max braked trailer weight: | 776 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3062 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud on sõiduki võimalike varasemate liikluskahjude kontroll LKF andmebaasis.Lisainfo saamiseks pöördu müüja poole või vaata täpsemalt LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Dokumendid on võimalik vormistada digitaalselt ja kontaktivabalt.
Sissemaksuks sobib teie vana auto! Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 90 €
Registration fee: 526 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia Sportage
2014, 202 500 km
8950 €
109 €/month
Toyota Avensis
2015, 212 363 km
9000 €
105 €/month
Volkswagen Jetta
2014, 129 674 km
9099 €
111 €/month
Nissan Qashqai
2016, 225 000 km
9300 €
108 €/month
Opel Insignia
2017, 165 500 km
9500 €
111 €/month
Nissan Qashqai
2015, 142 000 km
9600 €
108 €/month