Mercedes-Benz E 200
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.1998 · Italy | ||||||
| Mileage | 258 300 km | ||||||
| Trim level | Avantgarde Kompressor | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 137 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDB2102451A612090 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 4 tk
- Seat belt pretensioners
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser: tehase org.võtmes
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: 4
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster
Multimedia
- Trip computer
- Stereo: kenwood w
- CD player
Lights
- Fog lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Engine underguard
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
- Trip computer
- v.heas korras ja hästi hoitud,-hooldatud auto, roostet pole, veermik vaikne, olnud 1-omanik 1948a sündinud, seest puhas ja väljast poleeritud, olemas kaks paari org.võtmeid, teostatud ARK kontroll AKT
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 137 kW |
| CO₂ emission: | 238 g/km |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4816 mm |
| Width: | 1799 mm |
| Height: | 1511 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1620 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 580 kg |
| Weight of road train: | 4100 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2833 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Vahetuse korral tuleb hindamiseks oma sõidukiga kohale näitama tulla ja soovitavalt puhta autoga, UUS ASUKOHT TARTUS, TÄHE 106, Tartu Tolliameti kõrval, asukohakaardi leiate kodulehelt, väljaspool tööaega autodega tutvumine kokkuleppelMotor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 511 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!