Mercedes-Benz Vito
| Condition | Used |
| Initial reg. | 11.2024 · Estonia |
| Trim level | 116CDI 4Matic Mixto A2 N1 |
| Body type | Van, 6 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 120 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | 3a/150000 km |
| Vehicle inspection | 30.11.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| Average: | 7.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 205 g/km |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 6 tk |
| Length: | 5140 mm |
| Width: | 1928 mm |
| Height: | 1894 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2311 kg |
| Technical max. mass: | 3001 kg |
| Load bearing capacity: | 690 kg |
| Weight of road train: | 5000 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3200 mm |
| Number of axles: | 2 |