Kia Niro
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2021 · Belgium | ||||||
| Mileage | 195 646 km | ||||||
| Trim level | More | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 77 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | KNACC81CGM5439562 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1580 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| CO₂ emission: | 86 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4355 mm |
| Width: | 1805 mm |
| Height: | 1535 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1490 kg |
| Technical max. mass: | 1930 kg |
| Load bearing capacity: | 440 kg |
| Weight of road train: | 3230 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto usaldusväärselt müüjalt Longost
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 400 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia Niro
2021, 88 976 km
17 500 €
200 €/month
Renault Megane
2021, 154 732 km
14 099 €
157 €/month
Ford Puma
2021, 156 442 km
14 599 €
163 €/month
Renault Arkana
2021, 98 362 km
14 990 €
161 €/month
Toyota Yaris
2023, 125 986 km
15 790 €
169 €/month
Škoda Octavia
2023, 165 949 km
15 900 €
178 €/month