BYD SC3EBE ATTO 2 Boost 130kW
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2025 · Estonia |
| Body type | Urban SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Electric |
| Engine | 65 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.04.2029 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 65 kW |
| Maximum speed: | 160 km/h |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4310 mm |
| Width: | 1830 mm |
| Height: | 1675 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1665 kg |
| Technical max. mass: | 1980 kg |
| Load bearing capacity: | 315 kg |
| Weight of road train: | 2730 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2620 mm |
| Number of axles: | 2 |