Ford Transit Connect
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2017 · Germany | ||||||
| Mileage | 141 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 74.2 kW XVGA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF06XXWPG6HG66987 | ||||||
| Reg. nr. | 578XDL | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Tinted windows
Multimedia
- Stereo
- Bluetooth
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 74.2 kW |
| City fuel cons.: | 5.4 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 124 g/km |
| Maximum speed: | 166 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4528 mm |
| Width: | 1835 mm |
| Height: | 1852 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1567 kg |
| Technical max. mass: | 2220 kg |
| Load bearing capacity: | 653 kg |
| Weight of road train: | 3180 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2662 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 175 €
Registration fee: 570 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Ford Transit Connect
2016, 137 994 km
9800 €
105 €/month
Ford Transit Connect
2018, 156 000 km
9950 €
118 €/month
Citroën Berlingo
2019, 148 447 km
9500 €
102 €/month
Citroën Jumper
2016, 196 000 km
9500 €
112 €/month
Renault Kangoo
2019, 105 000 km
9500 €
109 €/month
Ford Focus
2018, 141 546 km
9599 €
103 €/month