Lexus NX 300h AWD Business Line
| Condition | Used |
| Initial reg. | 03.2016 · Sweden |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 2.5, 114 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.03.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2494 cm³ |
| Power: | 114 kW |
| CO₂ emission: | 121 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4630 mm |
| Width: | 1845 mm |
| Height: | 1645 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1890 kg |
| Technical max. mass: | 2395 kg |
| Load bearing capacity: | 505 kg |
| Weight of road train: | 3895 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2660 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Lexus NX 300h
2015, 214 001 km
18 900 €
211 €/month
Lexus NX 300h
2014, 149 000 km
20 900 €
253 €/month
Lexus NX 300h
2017, 119 000 km
26 900 €
307 €/month
Lexus NX 300h
2021
39 999 €
467 €/month
Mercedes-Benz GLE 500
2016, 115 000 km
20 999 €
240 €/month
Mercedes-Benz C 200
2018, 104 000 km
21 000 €
237 €/month