Ford Transit
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2021 · Denmark | ||||||
| Mileage | 149 000 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 125 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0EXXTTREMJ79338 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| CO₂ emission: | 222 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5965 mm |
| Width: | 2020 mm |
| Height: | 2455 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2312 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 1188 kg |
| Weight of road train: | 6000 kg |
| Max braked trailer weight: | 2800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3750 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
L3H2, Kaubar. 3400. Kaubaruumis riiulid+el. vints. Kliima, MF-nahkrool, püsikiirus. Põhjamaa pakett-2*akud, webasto taimeri ja puldiga , 2*istmes, esiklaasisooj. el. aknad, peeglid sooj. Puutetundlik Apple Carplay Android App Eesti kaardiga. Lane Keeping-reahoidja. Parkimisandurid ees-taga+kaamera. Konks. Hooldusr. Viimane hoole 1. 2025 139t. Fordi esinduses. Kontrollitud läbisõit. Sis. 24% EXPORT 17000Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www. lkf. ee antud sõiduk ei ole osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 104 €
Registration fee: 831 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Ford Transit
2019, 146 000 km
12 700 €
145 €/month
Ford Transit
2015, 291 300 km
14 999 €
178 €/month
Ford Transit
2020, 160 000 km
17 333 €
205 €/month
Ford Transit
2021, 189 912 km
18 490 €
219 €/month
Ford Transit
2017, 160 000 km
18 550 €
208 €/month
Ford Transit
2019, 164 200 km
18 650 €
209 €/month