Ford Transit
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2015 · Sweden | ||||||
| Mileage | 128 000 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 6 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 114 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0EXXTTGEFS14119 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2198 cm³ |
| Power: | 114 kW |
| CO₂ emission: | 255 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 6 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 6720 mm |
| Width: | 2180 mm |
| Height: | 2230 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2585 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 915 kg |
| Weight of road train: | 6000 kg |
| Max braked trailer weight: | 2800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3954 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
AWD 4*4. Sillalukk!L4H1. Alum. kast. 3400*2150*00. Haagis 00kg. Raam pikkade detailide veoks A/C-konditsioneer, MF-nahkrool, püsikiirus. Käetoed. Põhjamaa pakett-2*akud, webasto taimeri ja puldiga , 2*istmes, esiklaasisooj. juhtmega plokisoojendus. El. aknad, peeglid sooj. Konks. Hooldusr. Fordi esinduse hoolded, viimane 122t. 2. 24. (esinusest väljavõte). Uus esiklaas, roolilatt, roolivõim ja roolivõimuõli, . 3 võtit+ webasto pult. Kontrollitud läbisõit. EXPORT. 18000 Sis. 24%Motor vehicle tax
Annual tax: 274 €
Registration fee: 1356 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.