Renault Captur Intense
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2019 · Belgium | ||||||
| Mileage | 101 238 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 66 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | VF1R8700262173815 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1461 cm³ |
| Power: | 66 kW |
| CO₂ emission: | 112 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4122 mm |
| Width: | 1778 mm |
| Height: | 1566 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1404 kg |
| Technical max. mass: | 1784 kg |
| Load bearing capacity: | 380 kg |
| Weight of road train: | 2684 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2606 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Tunnustatud automüüja Longo
Motor vehicle tax
Annual tax: 97 €
Registration fee: 427 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Captur
2019, 105 700 km
8990 €
102 €/month
Renault Captur
2019, 154 138 km
11 699 €
130 €/month
Renault Captur
2019, 48 530 km
12 300 €
141 €/month
Renault Scenic
2018, 131 741 km
11 900 €
136 €/month
Kia Sportage
2017, 98 000 km
13 800 €
158 €/month
Citroën Berlingo
2021, 147 690 km
13 900 €
149 €/month