Volvo S60
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2024 · Germany | ||||||
| Mileage | 18 000 km | ||||||
| Trim level | AWD H&K ULTIMATE DARK INTELLI PRO FULL | ||||||
| Body type | Sedan, Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 184 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 7JRZSL1V0RG307039 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- ISOFIX child seat attachment
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
Comfort
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Cruise control
- Information projected onto the windshield
- Electrically adjustable seats
- Seat heaters
Interior
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Navigation system
- Stereo
Lights
- Low beam headlights: led
Other
- Muud lisad:
- KÕIGE UUEM FACELIFT "MUDELIAASTA 2024" + GOOGLE
- UUS B5 KERS MILD HYBRID 184KW + 10KW ELEKTER
- AWD NELIKVEDU
- ULTIMATE DARK / R-DESIGN
- INTELLISAFE PRO PACK
- XENIUM PACK PRO
- BUSINESS PACK PRO
- WINTER PACK
- PREMIUM SOUND by HARMAN&KARDON
- ELEKTRILINE KATUSELUUK
- "HUD" HEAD-UP DISPLAY INFO KUVAMINE ESIKLAASILE
- VOLVO ON CALL
- 360K PARKIMISKAAMERA
- NAPPA LEATHER NAHATATUD ARMATUUR
- KEYLESS ENTRY&GO
- ROOLISOOJENDUS
- FULL THOR's LED ESITULED
- INTELLISAFE PRO PACK
- ACC - ADAPTIIVNE PÜSIKIIRUSHOIDIK(STOP&GO)
- PILOT ASSIST - STOP&GO AKTIIVNE UMMIKUASSISTENT
- LANE KEEPING AID (LKA) - AKTIIVNE SÕIDURAJA ABISÜSTEEM KOOS KORRIGEERIVA ROOLIGA
- DISTANCE WARNING - VAHEKAUGUSE HOIATUS
- TRAFFIC SIGN INFORMATION WITH ACTIVE SPEED LIMITER
- INTELLISAFE SURROUND
- BLIS - PIMEALA INFOSÜSTEEM
- LANE CHANGE MERGE AID (LCMA) - REAVAHETUS ABISÜSTEEM
- CROSS TRAFFIC ALERT (CTA) - RISTUVA LIIKLUSE HOIATUS TAGURPIDI PARKIMISALAST VÄLJASÕITES
- REAR IMPACT COLLISION WARNING - TAGAOSA AVARIIHOIATUS
- WINTER PACK
- ROOLISOOJENDUS
- 4X ISTMESOOJENDUSED
- 4X KLIIMA
- VOLVO ON CALL
- 2X ELEKTRILISED MÄLUDEGA ISTMED
- APPLE CARPLAY
- TELEFONI JUHTMEVABA LAADIJA
- 12,3” UUS GRAAFILINE EKRAAN JUHILE
- GOOGLE NAVIGATSIOONISÜSTEEM
- VOLVO SELEKT
- EUEST GARANTII 2 AASTAT* (tingimused www.euest.ee/garantii)
- UUE HIND CA 69.000€
- VOLVO SPETSIALIST - WWW.EUEST.EE
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 184 kW |
| CO₂ emission: | 163 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4778 mm |
| Width: | 1850 mm |
| Height: | 1423 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1896 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Load bearing capacity: | 404 kg |
| Weight of road train: | 4100 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2872 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
LÄBISÕIDUPIIRANGUTA GARANTII 2 AASTAT* (tingimused leiad www.euest.ee/garantii)Lisatasu eest on võimalik soetada Euest PRO 2-aastane tehasegarantiiga võrdväärne garantii +1490€ euest.ee/garantii
Mootorsõiduki registreerimistasu 2085,00 €
Mootorsõiduki aastamaks 311,90 €
VOLVO ESINDUSEST. VOLVO SELEKT.
VOLVO SPETSIALIST - WWW.EUEST.EE Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 315 €
Registration fee: 1579 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volvo S60
2024, 17 990 km
39 990 €
430 €/month
Volvo S60
2024, 7 000 km
44 990 €
483 €/month
Toyota Corolla Cross
2024, 15 640 km
35 490 €
381 €/month
Toyota RAV4
2022, 92 555 km
35 995 €
386 €/month
Toyota RAV4
2023, 38 951 km
36 500 €
392 €/month
Toyota Corolla Cross
2023, 25 331 km
36 995 €
397 €/month