Opel Astra
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2019 · Belgium | ||||||
| Mileage | 168 246 km | ||||||
| Trim level | Edition | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 81 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | W0VBD6EN0KG363287 | ||||||
| Reg. nr. | NSR853 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| CO₂ emission: | 125 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4730 mm |
| Width: | 1809 mm |
| Height: | 1485 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1364 kg |
| Technical max. mass: | 1890 kg |
| Load bearing capacity: | 526 kg |
| Weight of road train: | 3290 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 660 kg |
| Wheelbase: | 2662 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hooldatud ja garantiiga 2kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 70 €
Registration fee: 429 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.