Volkswagen Multivan
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2008 · Germany | ||||||
| Mileage | 319 000 km | ||||||
| Body type | 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.5, 128 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZ7HZ8H104988 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2461 cm³ |
| Power: | 128 kW |
| CO₂ emission: | 243 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4890 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1950 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2526 kg |
| Technical max. mass: | 3000 kg |
| Load bearing capacity: | 474 kg |
| Weight of road train: | 5300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3000 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
4-Motion, 4*4. Highline varustuspakett:Nahk+Alcantara istmed, nahkarmatuur, 2*el. liuguksed külgedel, küljeklaasid avatavad. MF-nahkrool. püsikiirus, ees-taga parkimisandurid, Tuledeaut. 4-tsooni kliima, el. aknad. -peeglid sooj. vihmasensor. Põhjmaapakett: 2*akud, 2*istmesoe, 2*webasto taimeri ja puldiga. Toonklaasid, kardinad. eemald. konks. Pööratavad kaptenitoolid, tagaistmeid võimalik kohaldada voodiks. Kõrvalistuja iste kaptenitooli funktsiooniga. Rattahoidja 2 võtit. Hooldusr. viimane hoole 315 1. 25t. Lõuna Saksamaalt. Kontrollitud läbisõit.Motor vehicle tax
Annual tax: 155 €
Registration fee: 879 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.